در مناظره دیروز محمود عباس زاده مشکینی،استاندار سابق ایلام و صادق زیباکلام،عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با موضوع سیاست خارجی دولت یازدهم مطالب گسترده ای در خصوص مذاکرات هسته ای و مناظرات ریاست جمهوری و جبهه مقاومت مطرح شد که ائل در گزارشی به آن پرداخت کرده است.
عباس زاده: اگر به استراتژی امام در مبارزه با اسرائیل اعتراض دارید؛ نفاق را کنار بگذارید / ادعای رابطه فساد و دور زدن تحریم ها / از چالش برجام تا اصرار کاخ سفید برای عدم حمله اسرائیل به ایران!

به گزارش ائل، ظهر دیروز دانشگاه صنعتی سهند تبریز شاهد برگزاری مناظره بین محمود عباس زاده مشکینی،استاندار سابق ایلام و مدیر کل سیاسی وزارت کشور دولت نهم و دهم و صادق زیباکلام،عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با موضوع سیاست خارجی دولت یازدهم بود که مشروح این مناظره در ادامه می آید.

عباس زاده به عنوان اولین نفر در این مناظره با اشاره به رابطه مستقیم پیشرفت کشور با پیشرفت علوم و البته انرژی هسته ای، گفت: اینکه انرژی هسته ای چه تاثیری در پیشرفت کشور دارد، بالاخره پیشرفت کشور، مستلزم پیشرفت علم و تکنولوژی است، پیشگام علوم هم، علوم پایه همچون انرژی هسته ای، هوا و فضا و نانو تکنولوژی است.

وی ادامه داد: شما کدام کشور پیشرفته ای را می شناسید که از لحاظ علمی این ها را نداشته باشد. همین کشور ژاپن فقط بمب هسته ای ندارد ولی هر وقت اراده کند می تواند در عرض ۴۸ ساعت، بمب هسته ای هم بسازد. ما هم که دنبال بمب هسته ای نیستیم، چون نه شرع این اجازه را به ما می دهد، نه قانون و نه ام پی تی.

ظریف هم می گفت قطعنامه ها، کاغذپاره است

وی تصریح کرد: در مورد قطعنامه ها، رئیس جمهور قبل، حالا درست یا نادرست، بر خلاف منافع ملی یا به ضرر منافع ملی، گفت آنقدر قطعنامه صادر کنند تا قطعنامه دونشان پاره شود! یا اینکه گفت قطعنامه ها، کاغذپاره هستند، ولی آقای ظریف هم قطعنامه ها را کاغذپاره دانست، حرف من این است اگر این حرف درست نیست پس چرا حرف رئیس جمهور سابق گفته می شود ولی حرف آقای ظریف گفته نمی شود؟ بالاخره یا رومی رومی یا زنگی زنگی…

امام (ره) اولین کسی بود که از نابودی اسرائیل سخن گفت

استاندار سابق ایلام با اشاره به سخنان روحانی در مورد ناراحت بودنش در مورد حک شدن شعار “اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود” روی موشک های جمهوری اسلامی ایران، افزود: اولین کسی که از نابودی رژیم صهیونیستی در این نظام صحبت کرد، حضرت امام راحل (ره) بود.

وی خاطر نشان کرد: اسم جناح اصلاح طلب و قبل از آن؛ دوم خرداد، جناح خط امام است؛ این ها اگر به استراتژی امام اعتراض دارند؛ نفاق را کنار بگذارند و بیایند و بگویند ما با این استراتژی امام مشکل داریم.

عباس زاده افزود: کشورهای آمریکا، انگلیس و رژیم صهیونیستی در این سال ها چقدر از براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران حرف زده اند؟ مگر در قضایای ۸۸ که سیلی از این جمهوری خواهان ضد جمهوری از کشور فرار کردند، در دیدار دیکچری، معاون وقت آمریکا، این مسوول آمریکایی نگفت ایرانی خوب ایرانی است که بمیرد و ما را تحقیر کرد.

باید به جای نوشتن مرگ بر اسرائیل روی موشک می نوشتند پشمک حاج عبدالله؟

وی ابراز کرد: در مناظره عنوان می کنند چرا روی موشک نوشته اند، مرگ بر اسرائیل؟ پس باید می نوشتند، پشمک حاج عبدالله!

وی با بیان اینکه در سال ۸۸ عده ای به پای آمریکا افتادند تا جمهوری اسلامی را تحریم فلج کننده نماید، خاطرنشان کرد: آیا می دانید لفظ تحریم فلج کننده، تحریم بانکی و خرید نفت اس؛ ۹۰ درصد درآمد ما نفت است.

زیباکلام: سیاست را می توانید با شعار بچرخانید ولی اقتصاد را نمی توان

در ادامه زیباکلام در بخش اول وقت مناظره خود با اشاره به اینکه تحریم های هسته ای وقتی به تدریج آغاز شدند که نظام آمد و سعی کرد حالت حماسی بوجود آورد که ما از اول انقلاب در تحریم بودیم و ما ملتی نیستیم که سر خم کنیم؛ اظهار کرد: یک جور ادبیات سیاسی این چنینی علیه غرب و آمریکا به راه افتاد، ولی بدانید که شما می توانید سیاست را با شعار بچرخانید ولی اقتصاد را نمی توان با شعار چرخاند.

وی ادامه داد: یکی از بزرگترین بلاهایی که به جان کشور افتاد؛ مساله ای به اسم دور زدن تحریم ها بود و مساله ای که هم اکنون به اسم فساد جامعه ما را فراگرفته، از این نقطه شروع شد.

تعبیر از شعارهای انقلاب به عوامفریبی

این استاد دانشگاه با بیان اینکه ۸۵ درصد صادرات نفت ما به ۴ کشور آسیایی ژاپن، کره جنوبی، هند و چین بود، گفت: اگر وزارت خزانه داری آمریکا به نحوی به این ۴ کشور می گفت واردات نفت را از ایران متوقف کنید؛ شما فکر می کنید این کشورها چه می کردند؟ به نظرتان می گفتند “ما تو دهن آمریکا می زنیم “، ما مستقل هستیم و ما آزادیم و…؟! سعی کنید این ها را بفهمید و نگذارید عوام فریبی ذهن شما را در بربگیرد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: در کشور ایران است که برای تو دهن آمریکا زدن، منافع ملی را شخم می زنند و از بین می برند.

اصرار کاخ سفید مانع حمله اسرائیل به ایران شد!

وی مدعی شد: اگر مذاکرات به نتیجه نمی رسید؛ یکی از تصمیم های آمریکا عدم واردات نفت ایران توسط ۴ کشور آسیایی بود و تصمیم دیگری را هم اسرائیلی ها داشتند و می خواستند تاسیسات هسته ای ما را بزنند؛ البته اینقدر عقل داشتند که بفهمند زدن این تاسیسات کار ساده ای نیست و با واکنش جمهوری اسلامی ایران همراه خواهد بود ولی دیگر کارد به استخوانشان رسیده بود و می دیدند که روز روشن ایران به توان بالقوه ساخت سلاح هسته ای نزدیک می شود.

زیباکلام ادامه داد: چیزی که زدن تاسیسات هسته ای ما را توسط اسرائیلی ها حفظ کرده بود؛ اصرار کاخ سفید و رییس جمهور اوباما بود که شاید در مذاکرات به نتیجه برسیم.

وی با بیان اینکه دو جریان نمی خواستند مذاکرات به نتیجه برسد، تصریح کرد: یکی جریانی که آمریکا ستیزی و غرب ستیری را پیشه خود کرده بودند و جریان دوم هم جریانی بود که در حقیقت تحریم ها مغازه دو نبششان شده بود و از طریق تحریم ها به خیلی ها جاها می رسیدند و این دو جریان موافق نبودند مذاکرات موفق شود.

زیباکلام با بیان اینکه اولین علایم پیشرفت های مذاکرات که دیده شد؛ عده ای در سفارت آمریکا جمع شدند و اسم خود را دلواپسان گذاشتند؛ گفت: همان موقع بود که شروع کردند به مخالفت با مذاکرات، امروز هم مخالفت می کنند و مثل روز روشن و آب خوردن دروغ می گویند که برجام هیچ دستاوردی نداشته است.

وی در پایان وقت اول خود گفت: به اعتقاد من خسارت مسئله هسته ای در کشور بیش از خسارت هشت سال جنگ بوده است.

عباس زاده: اگر هسته ای خسارت داشت؛ چرا خاتمی به آن ورود کرد؟

محمود عباس زاده در واکنش به سخنان زیباکلام گفت: ملتی که دو گروه بشود و به دهان همدیگر مشت بزند؛ هیچ وقت جرات مشت زدن به دهان دشمن را پیدا نمی کند.

وی ادامه داد: اگر واقعا انرژی هسته ای یک چیز بی خود بود و خسارتش بیش از جنگ است، چرا دولت خاتمی به آن ورود کرد؟

مدیر کل سیاسی وزارت کشور دولت سابق تصریح کرد: اگر ما نمی توانستیم در دولت قبل نفت بفروشیم، از کجا ادعا می کنید که در دولت قبل ۸۰۰ میلیارد دلار درآمد را چکار کرد؟ این عدد از کجا آمد. هر چند این عدد هم درست نیست و بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار بوده است، باید تناقض ها را خودتان حل کنید.

وی با بیان اینکه به اعتقاد من جمهوری اسلامی در بحث مذاکرات هسته ای نه از ۱+۵ غرب بلکه از ۱+۵ خودمان خورد، عنوان کرد: دولت آقای روحانی وقتی که دولت را تحویل گرفت، اولین ادعایی که کرد این بود که خزانه ها خالی است! شما الان مراجعه کنید سایت بانک مرکزی مشاهده می کنید که همان روزی که دولت را تحویل گرفته اند، ۱۶۰۰ میلیارد تومان پول و معادل همین مقدار در سایر حساب های دولت موجود است. در سال ۹۱ مجموع پرداخت های دولت قبل ۱۴۰۰ میلیارد تومان است؛ بدون استقراض. در سال ۹۲ بر اساس آمار بانک مرکزی در ۶ ماه اول تحویل گرفتن، ۱۴۰۰ میلیارد تومان دولت درآمد داشته است.

وی افزود: اگر اقتصاد قفل بود، این افزایش درآمدی در ۶ ماه بر اساس کدام معجزه بود. این یعنی یکسری زیرساخت ها از دولت سابق محیا بوده و درآمدش در ۶ ماه بدست آمده است.

عباس زاده خاطرنشان کرد: قبل از آغاز مذاکرات گفتند انبارها خالی است و گندم نداریم و دولت سابق بدهی نجومی دارد؛آیا کسی که می خواهد برود مذاکره، باید بداند که مذاکره جای انشا خواندن نیست؛ جای بده بستان است. چراکسی که می خواهد به مذاکره برود؛ می گوید خزانه خالی است؛ دولت گذشته بدهی نجومی دارد و …آیا این با شرع و منطق و مذاکره هم خوانی دارد. آیا کسی از موضع ضعف برود بنشیند پای مذاکره، می تواند موفق باشد. و آنها که این دروغ بزرگ را تحویل این ملت دادند، دنبال چه چیزی بودند؟ به راستی از محمل این رفتار غیر دیپلماتیک و خائنانه این تیم، چه ضرر و خسارت هایی تحمیل این ملت شد؟

عباس زاده در ادامه سخنان خود بیان کرد: می گویند چرا روی موشک می نویسید اسرائیل باید از صفحه روزگار محو شود؟ کشور شورای عالی دفاع دارد، رییس جمهور هم عضو است؛ چرا آنجا به صورت محرمانه اعتراض نمی کند چرا این مسئله را باید در مناظرات عنوان نماید؟

عباس زاده در پاسخ به اظهارات مبهم زیبا کلام در مورد جبهه مقاومت: مدافعان حرم با مخالفان دموکراسی می جنگند

صادق زیباکلام در واکنش به حضور مدافعان حرم در سوریه نیز گفت: من چیزی در مورد این نمی گویم ولی روزی ملت سوریه در مورد مناقشات داوری خواهند کرد.

وی ادامه داد: ظرف ۴ دهه گذشته، یک مورد نشان دهید که آمریکا ستیزی و اصرار بر استکبار ستیزی، به منافع ملی ایران خدمت کرده باشد، باید بدانید که اصرار به استکبارستزی، تیشه به ریشه منافع ملی زده است.

عباس زاده نیز در مورد موضع جمهوری اسلامی ایران در برابر سوریه گفت: موضع جمهوری اسلامی ایران این است که خود مردم سوریه تصمیم بگیرند؛ مدافعان حرم در برابر کسانی قرار گرفتند که این منطق را قبول ندارند؛ در حقیقت اینان با مخالفان دموکراسی می جنگند.